Translate

czwartek, 28 lipca 2016

Polska armata 75 mm Schneider wz. 1897 z załogą / Polish 75 mm wz. 1897 field gun with crew

Na zdjęciach podstawowa armata armii polskiej kalibru 75 mm używana w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku. Nie będę się rozpisywał o samym dziale i jego historii, ale słów kilka powiem o modelu i figurkach. 

Działo to produkt FtF. Bardzo ładnie wykonane, detale są oddane świetnie. Jedyną według mnie wadą jest wysoka łamliwość plastiku. Powoduje ona komplikacje w odcinaniu małych elementów z wypraski. Podłużne, wąskie elementy są bardzo, a to bardzo kruche. Potrafią trzasnąć przy nawet delikatnym nacisku ostrego nożyka lub obcinaki bocznej. Działo jest naprawdę fajne, składa się również całkiem przyzwoicie, ale przygotowanie do składania to zaiste horror.

Załoga składa się z figurek wyprodukowanych przez Hat. Żołnierze zostali wykonani z miękkiego plastiku. Identyczne tworzywo  jak w przypadku polskiej piechoty tegoż producenta. Figurki są lepiej wykonane od polskich piechurów. Jednak rzeźba postaci nie jest ostra. Powiedzmy sobie szczerze, że nie są to figurki klasy Italeri /Esci / PSC. Jednak pomimo pewnych mankamentów stanowią bardzo dobry dodatek do polskich sił z okresu "Kampanii wrześniowej 1939". W zestawie mamy 32 figurki umieszczone w czterech wypraskach. Każda z wyprasek składa się z 8 żołnierzy w różnych pozach. W zestawie znajdziemy  łącznie 4 alternatywne główki w kapeluszach strzelców podhalańskich. Wypraska składa się z 3 oficerów w rogatywkach, jednego radiooperatora, 4 artylerzystów w hełmach. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, na których można zobaczyć jak prezentuje się pomalowana załoga działa w akcji.     
       


14 komentarzy:

 1. Wykonanie i malowanie wzorcowe :) Natomiast zgodzę się co do łamliwości produktów FTF... lufy mogą doprowadzić do białej gorączki ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Modele FtF pod względem odcinania małych fragmentów z wyprasek są po prostu straszne.

   Usuń
 2. Dobre malowanie i fajna podstawka, czego chcieć więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Czego chcieć więcej, oczywiście kolejnych fajnych wzorów piechoty polskiej z 1939 r w skali 20 mm.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo Michale :) Figurki naszych 20 mm bohaterów z "kampanii wrześniowej" muszą wyglądać porządnie.

   Usuń
 4. Świetna podstawka, całość prezentuje się wyśmienicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie. Miło usłyszeć, że mini dioramka się spodobała :)

   Usuń