Translate

niedziela, 13 lipca 2014

Piechota Gurkhów / Gurkhas Infantry

W pierwszej połowie XIX wieku a dokładnie w latach 1814 - 1816 żołnierze brytyjscy walczący dla Kompanii Wchodnioindyjskiej starli się z siłami nepalskich górali - Gurkhów. Ghurkowie walczyli z bardzo zaciekle. Walki z góralami i ostateczne zwycięstwo słono kosztowało brytyjskie wojska. Po zajęciu ziem należących do walecznych Gurkhów Anglicy postanowili skorzystać z usług plemienia bitnych wojowników. Złożyli ofertę Gurkhom dołączenia do swoich regimentów najemnych. Gurkhowie przyjęli ofertę. Sami również byli pod wrażeniem umiejętności i woli walki wojska brytyjskiego.

Arystokracja wywodząca się z indyjskich radźputów dołączyli do korpusu oficerskiego wojsk brytyjsko-indyjskich. Nepalczycy pochodzenia tybetańskiego po zaciągnięciu się do regimentów najemnych otrzymywali stopień szeregowego.

W czasie drugiej wojny światowej Gurkhowie walczyli w szeregach armii brytyjskiej. Na potrzeby wojny z Japonią sformowano dodatkowych 20 regimentów nepalskiej piechoty. Łącznie Brytyjczycy dyspozycji 40 regimentami tych odważnych, nie bojących się śmierci wojowników. Regimenty Gurkhów utrzymywały porządek w Indiach, walczyły w Syrii, północnej Afryce, Włoszech, Grecji. Bronili przed Japończykami Singapuru, toczyli walki o Birmę, byli obecni na Malajach oraz jeden z regimentów brał udział w bitwie pod Imphalem.         

 


2 komentarze:

  1. Once again, fantastyczne figurki! 1:72 na poziomie wyżej od zwykłych modelarzy. I jak zawsze podstawki na bogato! Brawa i pokłony!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielkie dzięki Michał :) Też nisko się kłaniam w podziękowaniu za komentarz.

      Usuń