Translate

czwartek, 15 stycznia 2015

LWP Ludowe Wojsko Polskie / Polish People's Army

Na zdjęciach mały oddział Ludowego wojska polskiego LWP, który walczył przeciwko Niemcom u boku Sowietów. Wojsko polskie na wschodzie powstało w 1943 roku w Sielcach nad Oką. Władysław Sikorski uznał wojsko Zygmunta Berlinga za polską dywizję komunistyczną, o charakterze dywersyjnym. Berling został uznany za zdrajcę, który zdezerterował z Wojska Polskiego. Decyzja stworzenia polskiej armii, stanowiła instrument ówczesnej polityki Stalina, który chciał zagarnąć polskie ziemie i wprowadzić na nich ustrój komunistyczny. Do 1945 roku prawie połowa oficerów wojska polskiego była Rosjanami, przebranymi w polskie mundury. W 1944 roku armia ludowa stoczyła sławny bój z Niemcami pod Lenino. Epizod ten nie miał żadnego wpływu na losy kampanii toczonej na froncie wschodnim. Pod leniono komuniści przelali morze polskiej krwi. Polski żołnierz podczas rozpoznania bojem pozycji niemieckich oraz karkołomnego natarcia wykazał niesłychany hart ducha. LWP brało udział w bitwie pod Studziankami w roku 1944, przełamywało fortyfikacje wału pomorskiego. Polacy wzięli udział w walkach o silnie ufortyfikowaną twierdzę kołobrzeską i ostatecznie uczestniczyli w bitwie o Berlin w składzie 1 Frontu Białoruskiego. 


8 komentarzy:

 1. Bardzo ładni! Jak zawsze kawał wspaniałej roboty! odstawki zostawiasz takie- czy coś upiększasz z czasem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Michał :) W przyszłości owszem. Póki co figurki LWP nie będą miały podstawek, bo jestem w trakcie malowania kolejnych modeli do LOTR i SOTTR.

   Usuń
 2. Bardzo fajnie wyszli. Podobaja mi sie ich plaszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki :) Zestaw LWP Strelets zrobił całkiem fajnie. Szkoda, że odlew nie jest lepszej jakości, bo wtedy byłby to figurki pierwszej klasy.

   Usuń
 3. Świetna robota. Podziwiam stalowe nerwy, bo tylko dzięki nim można sprostać figurkom firmy Strelets. Lubię ich rzeźbę, ale czyszczenie tego plastiku mnie wyprowadza z równowagi.

  Przede wszystkim malowania pierwsza klasa, ale u Ciebie to norma :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Yori :) Figurki Streletsa są małym wyzwaniem dla cierpliwości. Masz rację plastik jest słaby i oczyszczanie licznych nadlewek może lekko zirytować. Cieszę się, że piechurzy LWP ci się spodobali no i dzięki za miłe słowo.

   Usuń