Translate

niedziela, 5 kwietnia 2015

Grupa dowodzenia polskiej piechoty Wrzesień 1939 / Polish Infantry Command September 1939

Oto zestaw dowodzenia polskiej piechoty z okresu wojny obronnej 1939 roku. Dowodzenie składa się z sześciu piechurów w różnych pozach. Oczywiście w pudełku znajdziemy więcej figurek. Miniaturki są bardzo fajnie wyrzeźbione i przydatne do projektów modelarskich jak i wargamingowych. Żołnierze Polscy osobiście przypadli mi do gustu wyglądają świetnie.

Mogło być tak pięknie a jednak zestaw posiada kilka poważnych mankamentów.

1) Największym kłopotem jest gumowate tworzywo. Odkształconych elementów modeli nie da się skorygować. Oto przykład. Oryginalna giętka lufa karabinu "Ur" była wygięta w górę i nie można było w żaden sposób jej wyprostować. Odciąłem lufę i zastąpiłem metalową. Bez tego zabiegu żołnierz z karabinem Ppanc był kompletnie bezużyteczny.

2) Nadlewki. Tragedia. Pojawiają się w miejscach, z których trudno je usunąć. Materiał, z którego wykonane są figurki uniemożliwia eleganckie ich odcięcie. Jedyna figurka bez denerwujących nadlewek to oficer.

3) Linie powstające podczas odlewu. Kolejny dramat. Pojawiają się praktycznie w każdej figurce. Bardzo rzucają się w oczy psując wygląd figurek. Ponownie tylko oficerowi się upiekło i wygląda przyzwoicie.

Reasumując. Wolałbym dopłacić 5 zł do pudełka i mieć porządnie odlane figurki z twardego plastiku, które mógłbym z satysfakcją i bez dodatkowych, zbędnych zabiegów pomalować. Pojazdy wydawane przez FtF są na prawdę doskonałe. Za nie należą się polskiej firmie duże brawa. Szkoda, że figurki zostały potraktowane po macoszemu i nadal kuleją pod względem wykonania (nie chodzi nawet o rzeźbę). Nasz rodzimy producent od wydania pierwszego zestawu figurek twardo trzyma się moim zdaniem błędnej strategii i nie uczynił nic w kierunku poprawy ich jakości. Każdy zestaw z posiada te same niedoskonałości i mankamenty.

Dla porównania jakiś czas temu zakupiłem zestaw niemieckiej piechoty w strojach zimowych produkcji Italeri. Otrzymałem doskonale wyrzeźbione figurki z twardego plastiku, bez nadlewek i widocznych linii po odlewie. Zestaw Italeri biorąc pod uwagę ilość figurek wyszedł taniej od opisanego boxu z Polskim dowodzeniem. Mam nadzieję, że FtF w końcu zdoła wydać figurki podobnej klasy.
            2 komentarze:

  1. Czyli dobrze znana nam pieśń:) Pojazdy jak najbardziej,figurki raczej/zdecydowanie nie.Mimo wszystko bardzo ładne malowanie!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To są bardzo fajne figurki z dobrymi pozami. Czy je odradzam? Zdecydowanie nie. Warto je zakupić pomimo odpychających błędów, które pojawiają się ze strony producenta. Nie rozumiem, tylko czemu FtF nie robi zestawów figurek klasą chociaż zbliżonych do ESCI. Z dzieciństwa mam zdecydowanie lepiej wykonane figurki ;)

      Usuń